Dažreiz arī mazs asarītis ļauj tikt pie medaļas

Jānis Skrējāns — par makšķerēšanas sportu

Jānis Skrējāns

— Sporta makšķerēšana ir kā ātrā dambrete— jādomā ātri, bet gājieniem jābūt precīziem un pareiziem.

Ja palasām ziņas par makšķerēšanas sacensībām Jēkabpilī un tuvākajos novados, gandrīz vienmēr godalgoto vietu ieguvēju vidū sastopam kādu no Jēkabpils trijotnes — Ivars Mednis, Jurijs Ņikandrovs un Jānis Skrējāns. Pēdējos divos gados individuāli labāk veicies tieši Jānim, kuru arī aicināju uz sarunu.

— Jūs visi trīs kopā piedalāties dažādos komandu mačos. Kurš no jums ir kapteinis?

— Vispār jau vispieredzējušākais ir Ivars Mednis, viņam kā pensionāram arī daudz brīva laika, lai trenētos. Pēdējā laikā kapteiņa pienākumus visbiežāk uztic man, bet tā loma jau ir tikai simboliska — jāpiedalās izlozē.

— Cik sen jau esat makšķerēšanas sportā?

— Makšķerēt, kā jau vairums, sāku puikas gados ar lazdas kātu. Tad bija paliels pārtraukums. Atsāku, kad 1996. gadā atnācu dzīvot uz Jēkabpili. No sākuma tā bija ziemas zveja, jo tai vieglāk sagādāt inventāru. Pamazām sāku arī spiningot. Pirmās sacensības bija tieši spiningošanā. Pamazām sa­censību kļuva arvien vairāk, bet pirmās godalgotās vietas gan bija jāgaida piecus gadus.

— Cik sacensību gada laikā sanāk?

— Vasarā vien kādas 15, praktiski, katras brīvdienas. Uz visām nemaz nevar izbraukāt. Sacensību tepat Jēkabpils apkārtnē notiek daudz — gandrīz katrā pagastā. Vēl jau ir arī zemledus sacensības. Spiningo­šanas mačos gan piedalos tikai Radžu ūdenskrātuvē.

— Jūs sacenšaties ti­kai tā saucamajā «tautas» klasē, kad katrs makšķerē, kur vēlas?

— Tā pārsvarā ir, lai gan pēdējā laikā arī vietēja mēroga sacensībās bieži tiek izlozētas zonas. Interesants formāts bija Latvijas čempionātam amatieriem pludiņmakšķerēšanā, kas notika Aiviekstē. Pirmajā dienā vietu varēja izvēlēties brīvi, bet otrajā — izlozēja. Tajā, starp citu, mūsu komanda izcīnīja trešo vietu desmit komandu konkurencē, bet pats individuāli biju ceturtais.

Jēkabpils mūžīgā trijotne (no kreisās) — Juris Ņikandrovs, Ivars Mednis, Jānis Skrējāns.

Jēkabpils mūžīgā trijotne (no kreisās) — Juris Ņikandrovs, Ivars Mednis, Jānis Skrējāns — ar izcīnīto  Daugavas Savienības kausu.

— Vai nav gribējies startēt augstākā līmenī — Latvijas čempionātā?

— Reiz jau, Konstantīna Martinova pierunāti, piedalījāmies  un sapratām, ka tas līmenis mums ir par augstu. Mēs tomēr esam makšķerēšanas sporta amatieri.

— Jātrenējas arī amatieriem. Kā jūs to darāt? Vai katra parasta copes reize jums ir arī treniņš?

— Galvenais, kas pirms sacensībām ir jāizdara — jāsasien sistēmas, jāizsvaro pludiņi, jāskatās, kā tie uzvedas straumē. Tādēļ pirms mačiem eju uz Daugavu un visu izmēģinu. Gatavoju sešas makšķeres un katrai sienu piecas sistēmas, kopā 30.

— Tie ir bezriņķu kāti?

— Jā, sacensībās gandrīz visi strādā tikai ar tiem, lai gan nesen Zvejnieklīcī novinnēju arī ar spoles makšķeri. Pārējie ar bezriņķu kātiem netika zivīm klāt. Man garākais kāts ir 10 metri. Vēl garāki un rezultatīvāki ir štekeri, bet tie arī maksā ap 1000 eiro.

— Daudziem iesācējiem, pirmajās sacensībās tiekot tikai pie dažām mazām zivtelēm, luste uz mačošanos pāriet…

— Tā varētu būt, lai gan dažreiz pāris asarīši var palīdzēt tikt pie medaļām. Šogad Latvijas čempionātā veterāniem Valles dīķos pēc pirmās kārtas biju līderos, bet otrajā nekas neķērās. Divu stundu laikā pludiņš pat nepakustējās. Blakus makšķerējošais pasaules eksčempions zemledus makšķerēšanā labs paziņa un sa­vā ziņā mans skolotājs un autoritāte Pēteris Lideris saka: «Jāni, noķer taču kaut ko, lai tiec pie medaļas! Kaut ko pamaini, ķer tuvāk krastam!» Paklausīju viņa padomam un pēdējās stundas laikā dabūju divus mazus asarīšus, kas kopvērtējumā man atnesa sudraba medaļu. Izklausās vienkārši, bet arī citi konkurenti bija dzirdējuši Pētera padomu, taču tie nenoķēra neko.

— Jādomā, ka pa šiem gadiem jums sakrājies ne mazums kausu un medaļu.

— Medaļas ir, bet kausi lielākoties pazuduši. Tos glabāju savā mazajā darba ofisā. To likvidēja, un mani pārcēla uz citu vietu. Kausus uzreiz nepaņēmu līdzi, bet vēlāk tie vairs nebija vecajā vietā atrodami. Kur tie pazuda, neviens nezina. Agrāk bieži sacensībās pasniedza tikai diplomus. Tagad gan parasti balvas ir ar iegravētiem uzrakstiem.

— Kur jums vislabāk patīk makšķerēt?

— Upēs, gan ikdienā, gan sacensībās. It sevišķi Aiviekstē virs HES. Lejtecē nav ko meklēt, tur tā upe ir sabojāta. Ezerā cope ir vienkārša — sabaro vietu, iemet un gaidi kaut stundu savu līni vai breksi. Upēs ir jāpludina, visu laiku jāpārmet, jādomā, kā vislabāk zivij pasniegt ēsmu, kā panākt, lai barību noturētu izraudzītajā vietā. Manuprāt, daudzi Jēkabpils makšķernieki Dau­gavas vietā izvēlas Radžu ūdenskrātuvi tikai tāpēc, ka īsti nemāk pludināt.

— Cik daudz barības izmantojat mačos?

— Jārēķinās ar 1 kg uz stundu. Izmantoju tikai gatavās barības, bet galvenais āķis ir, kādus tur vēl aromātus pieliek klāt. No ēsmām pirmajā vietā ir motilis, bet vasarā to veikalā nevar nopirkt. Ja pasūta piegādātājiem, tad jāņem ne mazāk par 10 kg, tādēļ izlīdzamies ar baltajiem mušu tārpiem.

— Kādās cita veida sacensībās arī esat piedalījies?

— Pāris reižu karpu ma­čos dīķī. Vienreiz Līvānos pirms četriem gadiem arī novinnēju. Vienu ziemu du­navieši bija izdomājuši pēc sacensībām vēl paspēkoties ledus ātrurbšanā. Tiku finālā, bet tur mans pretinieks bija uz pusi jaunāks. Divas reizes abiem laiki bija vienādi, bet trešajā jaunība tomēr uzvarēja. Pēc tās trakās urb­šanas gan biju fiziski izpumpējies.

— Cik ziemas sacensībās āliņģus izurbjat?

— Apmēram 25. Sākumā izurbju 5 — 6. Ja copes nav, jāurbj vēl. Nekad jau pirmajā caurumā nesāk uzreiz ķerties. Reiz gan Viesītes ezerā (tas nebija sacensībās) pirmajā izurbtajā āliņģī uzreiz sāka kosties, un tā pie viena cauruma visu dienu arī nosēdēju, izvelkot ap simts pličiem. Malā ejot, lamāju sevi, kam man tik daudz zivju vajadzēja ņemt….

— Ledū kādreiz esat ielūzis?

— Bērnībā, tādēļ tagad esmu ļoti uzmanīgs. Koman­das biedri manā acu priekšā ir ielūzuši, bet paši saviem spēkiem laimīgi tikuši ārā.

— Sportā vienmēr aktuāla ir bijusi dopinga problēma. Kā ir jūsu sporta veidā? Nav nācies kādu pēc sacensībām nest nost no ledus?

— Parasti tas «dopings» tiek lietots pēc mačiem. No ledus gan esmu palīdzējis tikt nost, bet toreiz bija cits gadījums. Makšķerēju pie Pļaviņām. Vienam vīram, acīmredzot, bija asinsizplūdums smadzenēs. Viņš sāka uzvesties neadekvāti, vicinājās ar rokām, traucēja ci­tiem. Izsaucām «ātros», bet viņi pateica, ka uz ledus nekāps. Atbrauca glābēji ar kaut kādām nestuvēm, bet to cilvēku nekādi nevarēja piespiest uz tām apgulties. Tad nu es viņu paņēmu zem rokas un kaut kā dabūju līdz krastam.

— Vēl kāds ekstrēms atgadījums ir piedzīvots?

— Spiningojām no laivas Daugavā, un māneklis ieķērās tīklā. No netālās mājas izskrēja vecis un sāka bļaut: ja mēs aiztikšot to tīklu, sašaušot mūsu laivu kā sie­tu. Ātri laidāmies projām — ja nu viņš nemaz netrāpa laivai, bet mums …

— Kā vispār ir ar tiem tīkliem Daugavā?

— Ārprātīgi daudz, it se­višķi pie Pļaviņām. Manu­prāt, kamēr tos neaizliegs tirgot, nekas neuzlabosies.

— Kāds ir jūsu negaidītākais loms?

— Ja neskaita uz spininga nejauši aizķertas karpas, tad 10 kg smags pakavveida dzelzis, iespējams, kādai laivai kalpojis par enkuru. Copes biedri gan smējās, ka tas ir ziloņa pakavs.

— Kāds makšķerniekiem līdz šim bijis šis gads?

— Slikts. Straujā pāreja no ziemas uz vasaru, kā arī lielais karstums labus lomus neveicināja. Bet nupat jau Daugavā esot sākušas ķerties smukas raudas. Būs jāpārbauda.

— Atgriežoties pie makšķerēšanas sporta, ar kuru «tradicionālo» sporta veidu jūs to salīdzinātu?

— Ar ātro dambreti — jādomā ātri, bet gājieniem jābūt precīziem un pareiziem.

Publicēts laikrakstā  “Brīvā Daugava” 2014. gada 21. augustā

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.