Tiesnesis pazuda naktī starp diviem sektoriem

Stāsta Latvijas karpu makšķerēšanas sporta izlases galvenais treneris Oļegs Ružickis.

Latvijas čempionāta karpu makšķerēšanā 2. posmu Baļotes ezerā vēroja Latvijas izlases treneris Oļegs Ružickis (Lietuva). Pirms vienas no svēršanām sēdējām tiesnešu namiņā un pļāpājām par visu, kas saistīts ar karpu makšķerēšanas sportu Latvijā, Lietuvā un pasaulē. Oļegs par savu sporta veidu stāsta aizrautīgi un interesanti. Zvērināti karpinieki diez vai ko jaunu uzzinās, bet citiem interesentiem šīs piezīmes varbūt ļaus saprast, kāda tad īsti ir šī dīvainā suga — karpu sporta makšķernieki.

 •  Šogad pasaules čempionātā Serbijā ukraiņi noķēra tikai divas zivis un uzvarēja. Organizatori karpas ūdenstilpē ielaida labu laiku pirms mačiem, bet tās līdz sacensību sākumam lielākoties nosprāga. Ukraiņiem protams paveicās, bet veicas tomēr stiprajiem. Neuzvarēja taču Bosnijai, kas vienmēr ir pēdējās vietās.
 • No Latvija čempionāta komandām tikai «Amigo Carp» (divu pirmo posmu uzvarētāja — J. Š.) Lietuvas čempionātā nepazustu. Pārējām komandām būtu ļoti grūti. Kādreiz lietuvieši vienmēr līdzinājās pēc Latvijas, kas jau 2011. gadā pasaules čempionātā Itālijā bija 3. vietā. Mums tādi panākumi toreiz pat sapņos nerādījās. Bet jums kaut kas notika, un rezultāti kļuva krietni sliktāki, savukārt Lietuvā karpu lietas sāka iet uz augšu — 2016. gadā izcīnījām 2. vietu komandām, bet 2018. gadā — zeltu individuāli.
 • Agrāk Lietuvas čempionātā visas komandas uz maču beigām bija «komā». Dažreiz arī tiesneši. Reiz galvenais tiesnesis pazuda ceļā starp diviem sektoriem. Atradās tikai no rīta, kad bija izgulējies.
  Varbūt Latvijas atpalicība no mums saistīta ar to, ka līdz šim īsti nebija, kur trenēties. Tagad jums ir šis [Baļotes] ezers. Lietuvā tik lielas karpu ūdenstilpes nav. Es mūsējiem saku — uztaisīsim Lietuvas čempionāta posmu Baļotes ezerā. Nepiekrita. Tas nenākšot par labu sporta veida popularitātei Lietuvā. Ir doma rīkot posmu Ukrainā. Jā, tur līmenis ir augsts, un viss būtu labi, ja nebūtu tās šausmas uz robežas. Ja četras diennaktis Ukrainā gribi makšķerēt, trīs jāpavada uz robežas.
 • Agrāk Latvijas čempionāts notika arī Lietuvā. Tagad jums braukt trenēties uz Lietuvu īsti jēgas nav, jo Baļotes ezers ir apmēram tāds pats, kādos notiek pasaules čempionāti. Zivis tādās dabīgās ūdenskrātuvēs ir mežonīgas un uzmanīgas. Vienīgi šeit mazliet «klibo» zivju izmērs, lai gan, piemēram, Portugālē lielākās karpas bija 5 kg un ieskaites zivju (virs 1,5 kg) bija maz.
 • Nākošgad pasaules čempionāts notiks Ukrainā. Tajā ūdenstilpē, kur tas risināsies, sacensības notiek katru nedēļu. Zivis tur sargā dienu un nakti bez pārtraukuma burtiski ar automātiem. Ukrainā vēl joprojām nepaņemt uz mājām noķerto zivi uzskata par nenormālu rīcību. Lietuvā mēs tam esam jau pāri. Ja facebook ieliksi karpu, kas atnesta mājās, tevi apsaukās pēdējiem vārdiem.
  Lietuvas čempionātā piedalās 27 komandas. Dalības maksa ir 200 eiro posmam. Visas vietas tiek «aizsistas» jau decembrī. Kā redzams, nauda nav problēma.
 • Lietuvas karpu ezeros licence maksā 15, 20 un pat 25 eiro diennaktī. Krievijā ir ūdeņi, tā saucamie sportrivnije vodojomi, kuros cena ir pat 50 eiro un tur ne katru laiž arī par tādu naudu. Ir daži ezeri Francijā, kuros ir lielas zivis un, lai tajos tiktu makšķerēt, pāris gadu jāgaida rindā. Par nedēļas copi tur jāmaksā 1000 eiro. Barot var tikai ar no īpašniekiem pirktu barību un tā ir trīs reizes dārgāka nekā parastā. Nereti gadās tā — cilvēks atbrauc, nedēļu makšķerē, ne copes neredz un laimīgs aizbrauc mājās, jo ķēris slavenajā ezerā.
 • Pie mums Lietuvā visur, kur ir licencētā makšķerēšana, karpas ir jāatlaiž. Nav tā, ka nopērc licenci, un vari kaut ko arī mājās nest. Vienā ezerā, kur ir lielās karpas, gada abonements ir 200 eiro. Vari kaut katru dienu ķert, bet visas zivis jāatlaiž. 4 eiro par licenci kā tas ir Baļotes ezerā ir smieklīga maksa. Par šādu naudu Lietuvā uz ezeru varētu tikai paskatīties…
 • Lietuvas čempionātā visiem iemetiens ir vismaz 120 m, bet mūsu pasaules čempions met ap 200 m. Viņa sasniegtais Lietuvas rekords ir 208 m. Tagad čempionātā uzlika ierobežojumu iemetiena tālumam 120 m un it kā viņam atņēma galveno trumpi, bet čempions turpina uzvarēt…
 • Kādā 30 ha ūdenstilpē pirms mačiem ielaida 20 tonnas zivju. 23 komandas pa 3 dienām izvilka 5 tonnas. Rumānijā ir superezers, kur mačos 70 komandas izvilka 17 tonnas. Mēs daudz neatpaliekam.
 • Līmenis starp profesionāļiem un amatieriem ir ļoti atšķirīgs. Amatieri var iedzert, pagulēt, paslinkot, bet profesionāļi strādā visu laiku — baro, pārmet makšķeres, visu laiku ir kustībā. Kādās sacensībās Lietuvā 16 komandas izcēla 10 tonnu zivju. Mēs ieņēmām otro vietu. Pa visu sacensību laiku karstu kafiju tā arī nepadzēru — kā ieleju, tā signalizators pīkstiens, kamēr izvelk un pārmet makšķeri — kafija atdzisusi. Kur nu vēl pagulēt…
  Parasti populārajās karpu vietās — dīķos un ezeros — saimnieki zivis nebaro, jo tur visu laiku kāds ķer un zivīm bads nedraud. Tauraģes ezerā turpretī pirms sacensībām saimnieki izbaro tonnu graudu, lai copmaņi mazāk izvelk.
 • Latvijas čempionātā ir labi izdarīts, ka facebokā uzreiz pēc katras svēršanas var redzēt rezultātus. Viss smuki sakārtots un var redzēt, kas ir pirmais, kas tālākās vietās. Mums tas īsti nav izstrādāts līdz galam.
 • Lietuvā sezonā notiek apmēram 30 karpu ķeršanas sacensības. Ir nedēļas, kad vienlaicīgi noris divi vai trīs mači. Slavenajā Iļģis ezerā ir labi un slikti sektori. Kas vairāk paļaujas uz Fortūnu, tam patīk šis ezers. Citur, piemēram, Kentai visi sektori ir apmēram vienādi rezultatīvi un visu izšķir meistarība. Laba komanda arī vidēji rezultatīvā  sektorā nostartēs  labi vai sliktā uzrādīs vidējus rezultātus, bet vāja – arī izcilā sektorā neuzvarēs.

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts karpas, Sacensības ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.