Kamēr ēsma ir āķa galā, tikmēr vēl ir cerība

Tagad vietalvietis, bet agrāk – viesītietis, Jānis Kūlītis ir makšķernieks no bērna kājas. No tā laika viņam patīk ķert arī karpas, bet iedvesmu piedalīties karpu mačos smēlies Baļotē, tādēļ simboliski, ka saruna ar viņu notika šī ezera krastā necopes brīdī Latvijas čempionāta 2. posma trešajā dienā.

Baļotē viņam ķēries labi – divus gadus pēc kārtas viņš uzvarējis Krustpils novada rīkotajā konkursā par lielāko novada publiskajos ezeros noķerto zivi. Pirmajā gadā tā bija 12 kg karpa, bet nākamajā – 10 kg smaga šīs sugas zivs. Pēc tam konkursi vairs nav rīkoti – laikam organizatoriem kļuvis garlaicīgi visu laiku sveikt vienu un to pašu makšķernieku.

– Pēc tiem lomiem arī radās doma par piedalīšanos sacensībās. Toreiz ķēru no laivas, jo krasti vēl nebija iztīrīti. Abas zivis pieķērās tur, kur tagad ir 9. un 12. sektors. Tur uzreiz ir lielāks dziļums, bet tagad gan tur tik lielas vairs neķeras – laikam pārvākušās uz citu vietu. Karpas makšķerēju no 9 gadu vecuma. Viss sākās Viesītē «Latvenergo» un PMK Šmuļu dīķos. Tur bija ielaistas karpas un makšķerēt atļāva. Sākumā ķērās 300–500 g smagas karpiņas, bet vēlāk arī tā saucamie «tuziki» – 1,5 līdz 2 kg smagas. Tas bija labs treniņš. 2000. gadā Viesītes ezerā tiku pie pirmās trofejas – 10 kg spoguļkarpas. Man bija pazīstama pastniece, kas tur savā vietiņā sezonā vilka pa 15 lielām karpām, un es arī izdomāju pamēģināt. Izpļāvu savu vietiņu un pāris nedēļas baroju tur ar vārītiem kartupeļiem. Ar ko baroju, uz tā arī ķēru, un vienu rītu lielā karpa pieķērās. Kādas 25 minūtes ar to cīnījos, kamēr pieveicu. Nebija arī signalizatoru, tādēļ izmantoju zvaniņus. Makšķerēju ar parastu «grunteni», bet jau uz mata sistēmas, – stāsta J. Kūlītis.

Vaicāts, vai arī tagad Viesītes ezerā ir tik lielas karpas, Jānis īsti pārliecināts nav, jo tagad tur kādu laiku nav makšķerējis, bet agrāk bija ziņas arī par 10, 12 un 16 kg zivīm. Viesītē karpas sen nav iekšā laistas, tāpēc arī agrāk netika dzirdēts, ka būtu noķerta kāda mazāka par 8 kg. Tur viņas esot tādas garenas, mežonīgas. Ja ir laiks sēdēt tikai vienu nakti, tad pie karpas netikt. Jānim paziņas stāstījuši, ka sezonā izbarojot pat divus ar pusi maisus kartupeļu. Tad varot uz kaut ko cerēt.

Karpu mačos Jānim šī ir trešā vasara. Jau pirmajās sacensībās – «Baļotes kau­sā» – viņš ieguva augsto 4. vietu. Tad vēl makšķerniekam nebija ne tādu kātu, ne statīvu, ne kārtīgas telts kā tagad, bet izvilktā astoņniece bija trešā lielākā zivs. Savu komandas biedru saldenieku Eināru Markavu saticis kādos zemledus mačos, kur tiesnesis salicis abus vienā komandā. Sākuši runāt arī par vasaras copi un vārds pa vārdam nonākuši pie domas, ka vajadzētu izveidot komandu un startēt karpu mačos.

– Ziemā piedalos daudzās sacensībās – Mētrie­nā, Mežezerā, Lubānā, Jēkab­pilī, pat Burtnieka ezerā. Karpu mačos piedalos gandrīz tikai Baļotē. Liekas, ka šo ezeru pazīstu – lomi bijuši smuki, bez zivs nekad neesmu palicis, liekas, ka viss strādā, bet sacensībās ir savādāk. Ja blakus sektoros sēž meistarīgāki sportisti, klājas grūti, jo zivs iet tur, kur pa­sniegta garšīgāka barība. Šogad pirmo reizi bijām Vipēdes ezerā Do­beles novadā, kur amatieru 48 stundu sacensībās izcīnījām 2. vietu. Trā­pījās labs sektors ezera galā. Otrajā dienā no laipas nevarēju nokāpt – visu laiku bija copes. Noķērām kādas 60 karpas, bet ieskaitē diemžēl gāja tikai puse, jo bija mazākas par 1,5 kg. Da­bū­jām arī trīs piecinieces, un 100 g pietrūka, lai iegūtu «Lielās zivs» balvu. Uz 1 cm boilas tur dabūju arī smuku 3,7 kg līdaku. Āķis bija smuki ieķēries apakšējās lūpas vidū. Baļotē turpretī uz boilām ķeras arī zandarti, – stāsta makšķernieks.

J. Kūlītis stāsta, ka katrā ezerā karpas uzvedas savādāk. Pat Baļotē dažādos sektoros jāpielieto dažāda taktika. Jānim iepriekšējos mačos labāk veicies, kad bijis sektoros pludmalei pretējā krastā. Tur grunts ir cietāka, nav tik tālu jāmet. Vienos mačos izvilkuši 30 zivis turpat aiz zālēm. Sektoru ir daudz, katrās sacensībās ielozējas cits, un visu laiku jādomā, kā to zivtiņu piemānīt. Citreiz jābaro ar boilām, citreiz – ar birstošo barību, dažreiz strādā saldās boilas, dažreiz – rūgtās. Garlaicīgi neesot nekad.

Pie smukām 9 un 10 kg karpām J. Kūlītis ir ticis arī Kāla ezerā. Kāls Jānim patīk, jo tajā ir lieli asari un plauži, arī zuši vēl dzīvo. Tur ir līdz 17 metriem dziļš, bet viņš pārsvarā sēž 10–12 metros. Arī Lubāna kanālos gadījušās 5–6 kg smagas zivis. Dzirdējis, ka ziemā februārī uz «bļitkas» vīri tur velkot pat 15–17 kg makanus. Tādas zivis viņš gan tur savām acīm nav redzējis, bet, spriežot pēc izsistajiem āliņģiem, stāsti varētu būt arī patiesi. Aicināts palielīties ar citiem ievērojamiem lo­miem, Jānis stāsta, ka nesen Viešūra ezerā noķēris 8,5 kg līdaku, jau pasen Piksterē ticis pie 1,5 kg asariem uz spininga. Pirms gadiem divdesmit turpat kopā ar pārinieku vienā reizē noķēruši 43 līdakas, lielākoties gan zemmēra. Ķērušās katrā 3–4 metienā.

– Pirms ziemas novembrī man patīk aizbraukt uz Neretu paķert vēdzeles Dienvidsusējā. Lielas tur nav, bet puskilogramīgas var noķert. Upīte maziņa, jāskatās, lai neiemet pretējā krastā, bet zivis ir. Tur esmu noķēris savu lielāko ālantu – 2,5 kg. Ar ālantiem un sapaliem ir arī pilna Aiviekste. Man patīk sapalus ķert, bet ēst gan nē. Aiviekstē lomā ir bijuši arī 3,5 kg plauži. To cope man patīk ziemā. Patīk skatīties, kā plaudis lēnam noliec sardziņu un tad tas paceļas augšā. Tas uzdzen sportisku azartu. Pēdējos gados gan pārsvarā vasarās makšķerēju karpas, bet, kad to sezona oktobrī beidzas, pievēršos līdakām un asariem, pārsvarā «uz dzīvo». Trīs reizes man ir pieķērušas karpas, kas pēc sajūtām noteikti ir bijušas lielākas par manu rekordu. Viena reize bija ziemā, divas – vasarā. Un vienreiz tieši Baļotes ezerā, kad vēl te nebija ieviesta licencētā makšķerēšana. Makšķerēju no laivas. Zivs pieķērās pusnaktī. Tumsā redzēju tikai mutuļus. Cīnījos kādas 45 minūtes. Kā pievilku zivi tuvāk, viņa apmeta kūleni un aizskrēja 60-70 metrus, un tā vairākas reizes. Beigās pagāja zem laivas, apmeta slaidu loku ap vienu no enkuršņorēm un norāvās. Līdzīga pieķērās Viesītes ezerā, vēl toreiz, kad tiku pie desmitnieces. Man toreiz vēl bija «Ņevas» inerces spole. Tai jau bremzes nebija, tādēļ nācās bremzēt ar roku, un no rokturiem visi pirksti bija zili nodauzīti. Parasti jau pēc kādiem 70–80 metriem zivs piekūst, bet šī 100 metrus 4 mm auklas  iztina kā nieku un aizgāja. Domāju, ka abas bija ap 16 kg, – par saviem piedzīvojumiem stāsta makšķernieks.

Jānis smejas, ka Baļotes vietējie iedzīvotāji vēl īsti nav sapratuši, kas ir karpu ķeršanas sacensības, un zivju atlaišanu viņi vēl kā īsti normālu parādību neuztver, bet pamazām izpratne mainās. – Ja varētu ņemt uz mājām sacensībās noķertās zivis, kur mēs tās visas liktu, – smejas Vietalvas karpinieks.

Sarunas noslēgumā pārrunājam Jāņa komandas «NGT Latvia Golden Carp» veiksmes čempionāta 2. posmā. Trešajā sacensību dienā makšķeru signalizatori spītīgi klusēja. Vaicāts, vai nekļūst garlaicīgi un negribas mest visu pie malas, J. Kūlītis filozofiski spriež: – Viss ir beidzies tikai tad, kad makšķeres ir izceltas ārā no ūdens. Kamēr vēl āķis ir ūdenī un ēsma galā, tikmēr ir cerība. Varbūt pēdējās minūtēs pieķersies lielā zivs.

Un tiešām, līdz sacensību beigām abi makšķernieki spēja krietni uzlabot savas pozīcijas, no 20. pakāpjoties uz 15. vietu. Spor­tistiem iesācējiem, par kādiem abi makšķernieki – šī raksta varonis Jānis un viņa kompanjons Einārs – sevi uzskata, nav nemaz tik slikti.

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts Apraksts ar birkām , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.