Karpu mači “Baļotes karpa 2017”

No 6. līdz 9. jūlijam Krustpils novada Baļotes ezerā notika mūsu reģionam unikāls notikums – karpu makšķerēšanas komandu sacensības «Baļotes karpa 2017», kuras sadarbībā ar biedrību «Mālpils zivīm» rīkoja Krustpils novada pašvaldība. Tajās bez 15 Latvijas komandām – G&L, Jorku, 8BallKrew, Leax Baltix, Family Carp, Carp Hunter, Golden Carp, Mītava, Ziemeļvidzeme, Mālpils zivīm, Zīles, Chill out,  MMK Zaube, VRV, VRV1  un Bebri – piedalījās arī divas no Igaunijas – Hell Carp un Solo & co, tā ka mači ieguva pat starptautisku raksturu.

Sākotnēji bija pieteikušās 28 komandas (katrā divi – trīs cilvēki), bet organizatori sagatavojuši 32 sektorus. Sacensību rītā ceturt­dien izrādījās, ka komandas ir tikai 17, kas pirmajai reizei arī nemaz nav slikti. Sektori, kur grūtāk uzcelt teltis vai kuri bija applūduši, no izlozes tika izslēgti, un komandas varēja iekārtoties samērā komfortabli. Tieši pusdienlaikā tika dots starts 72 stundu kar­pu maratonam.

Maču tiesneši karpu maratonam gatavi.

carpp7

Vēl pirms pāris gadiem te, bija neizbrienami džungļi. Lielu darbu padarījuši ne tikai ezera apsaimniekotāji, bet  arī pieguļošo zemju īpašnieki.

Pirmā lomu svēršana notika ceturtdienas vakarā. Jāpiebilst, ka zivju svēršana notika trīs reizes dienā, pēc kurām zivis, kā pieņemts pie karpiniekiem, tika saudzīgi atlaistas. Lielākā daļa komandu bija bez zivīm, bet sportisti to uztvēra mierīgi, sakot, ka pirmajā sacensību diennaktī tā ir ierasta lieta. Trijām «blicēm» tomēr kaut kas bija ķēries. Trīs karpas, lielākā no kurām bija nedaudz pāri 3 kg, bija pieveikusi komanda «Bebri», kas makšķerēja 12. sektorā. Copmaņi sprieda, ka šī ir iemīļota vietējo makšķernieku vieta, tādēļ labi piebarota, un karpām te patīk uzturēties. Pie divām zivīm bija tikusi arī igauņu komanda «Solo & co», bet pārsteidzoša ziņa pienāca no ezera otrā krasta, kur 32. sektorā sēdēja «Golden Carp». Tās pārstāvis, vietalvietis Jānis Kūlītis, pirmajā vakarā tika pie lielās zivs – 8 kg smagas skaistules.

Liekas, ka pirmo zivi izvilka igauņi no Solo & co. Bildē redzamajai – 4,4 kg.

Dienas big fish (astoņniece) tika kam? Protams, ka vietalvietim Jānim Kūlītim, kas Baļotē ir pieveicis gan 12, gan 10 kg smagu karpu. Šoreiz nedaudz virs astoņiem.

Pirmajā diennaktī pārsvarā ķērās zivis ap 2 kg.

Pirmā nakts lielus lomus nenesa – vien igauņi noķēra savu otro četrinieci un vēl dažas mazākas karpiņas, izvirzoties vadībā. Vīri gan sprieda, ka tas nekas labs nav – kas labi ķer sacensību sākumā, vēlāk līderpozīcijas nenotur. Vēl trīs komandas bija izvilkušas kaut vienu zivi, bet lielākā daļa vēl bija tukšā

Lielākoties veči pēc pirmajām 9 stundām bija tukšā. Neizskatījās, ka tas viņus pārlieku satrauktu.

Es sapņoju par lielām baltām zivīm…

Arī tādu kukaini Baļotē var noķert uz saldajām boilām.

Līdz piektdienas vakaram igauņi ik pa laikam turpināja ķert ap 2 kg smagas karpiņas un saglabāja pirmo vietu, taču atvērās sektori, kas bija izvietoti ezera tālākajā galā. «Mītava» ar 12 zivīm uzlēca uz 2. vietu, bet uz trešo, pateicoties 5,7 un 3,5 kg karpiņām, pakāpās «Laex Baltic». Pēc 18 copes stundām uz nulles bija vēl 9 komandas, bet vīri bija mierīgi. Lielāku satraukumu par necopi drīzāk izrādīja organizatori.

Otrā sacensību nakts bija nemierīga «Mītavai» un sacensību tiesnešiem, jo makšķerniekiem aptrūkās tīkliņu, kur uzglabāt zivis, bet katrai komandai tādiem jābūt astoņiem. Nekas neatlika, bija jābrauc svērt naktī. Komanda nakts cēlienā bija tikusi pie 18 zivīm un sava loma kopsvaru no 20 kg uzaudzējusi līdz 60 kg, pamatīgi apsteidzot iepriekšējos līderus no «Solo un co». Ievērības cienīgākais eksemplārs bija 5,7 kg dzīvsvarā.

Vietējo piknikotāju kompānija, vērojot skatus kā zivis laiž vaļā, bija patiesi šokēta

Sestdienā pamazām sāka pildīties protokola ailītes pretī to komandu nosaukumiem, kuri pirmajā sacensību pusē neko nebija noķēruši. Veči, kas jau agrāk bija tikuši pie zivīm, atviegloti nopūtās un izteica cerību, ka galu galā kaut pie vienas karpiņas tiks visi. Tas ir briesmīgākais, ja kāda «blice» paliek tukšā. Vis­ražīgākā izvērtās sestdienas pēcpusdiena. Pie pirmajām divām zivīm beidzot tika komanda «Jorku», pie tam vienas svars pārsniedza līdzšinējo «lielo zivi», ko pirmajā dienā noķēra «Golden Carp». Jaunais rekords nu bija 8,8 kg, bet arī tas nenoturējās ilgi.

Problēmas ar uzglabājamajiem tīkliņiem šajā laikā bija radušās vicelīderim «Laex Baltic». Arī šoreiz tiesneši bija uzdevumu augstumos, veicot ne­plānotu svēršanu, bet kopumā no sestdienas pusdienlaika līdz vakaram komanda savu guvumu bija papildinājusi ar 16 karpām. Pārsvarā tās bija robežās no 1,5 līdz 2,5 kg, bet toties viena… Jauns sacensību rekords – 9,1 kg.

Bet arī «Mītava» nebija gulējusi un savu lomu šai laikā pieaudzējusi par 8 karpām, pie kam divas bija pavisam smukas – 6 un 7,5 kg. Pirms pēdējās nakts stabilā vadībā ar 43 zivīm un 94 kilogramiem bija «Mī­tava». Citu komandu dalībnieki sprieda, ka, lai viņus apdzītu, jānotiek brīnumam, piemēram, kādam jānoķer divdesmitniece. Starp citu, kapēc ne? Kāds stāstīja, ka viņam apmēram tāda lieluma zivs aizgājusi. Copmanis pietiekami pieredzējis, lai desmitnieci no divdesmitnieces atšķirtu arī ūdenī. Kas zin, varbūt tas nemaz nav kārtējais makšķernieku stāsts, un tādi monstri Baļotē arī dzīvo. Tikpat stabilu otro vietu ar 32 zivīm un 72 kilogramiem ieņēma «Leax Baltic», bet trešajā ar lielu atrāvienu no ceturtās vietas bija pirmo dienu līderi «Solo & co» no Igaunijas. Pēdējā nakts un atlikušās stundas līdz finiša šāvienam svētdien pulksten 12.00 lielas izmaiņas vietu sadalījumā neienesa.

Divdesmit­niece acīmredzot bija pa­ēdusi un vairs nepieteicās, arī citas lielās zivis makšķernieku ūdenī samestos gardumus bija atēdušās un atbrīvojušas vietu mazākām sugas māsām, kuras diezgan veikli arī tika vilktas krastā. Pēdējās stundās līderiem ķērās pat karpiņas zem kilograma. Vērā ņemamus ek­­semplārus – 5,5 un 7,2 kg – pievārēja tikai pirmo dienu neveiksminieces komandas «Jorku» un «Chill Out», kas ļāva tām no tabulas pašas apakšas uzlekt attiecīgi uz 6. un 7. pozīciju. Pie vismaz divām karpām bija tikušas visas komandas, un tas visus patiesi priecēja.

k1Pirmās dienas veiksminieki «Golden Carp» un «Bebri» finišēja attiecīgi 4. un 5. vietā, bet ar ieņemtajām vietām vīri, nepārprotami, bija ļoti apmierināti. Trij­niekā gan nekādu izmaiņu nebija. Trešie, kā jau bija paredzams, ar 29 zivīm un 64 kg palika «Solo & co», otro vietu ar 61 zivi un 119 kg izcīnīja «Leax Baltic», bet par sacensību uzvarētājiem pārliecinoši kļuva komanda «Mītava» – 68 karpas 143 kg kopsvarā. Trijās diennaktīs kopumā komandas izvilka 268 zivis ar kopējo svaru 566 kg. Vidējais zivju svars – 2,1 kg. Nobeigumā, protams, bija runas, balvas un goda pjedestāls.

Sacensību dalībnieki atzina, ka mači bija noorganizēti pārsteidzoši labā līmenī. Par to vislielākā pateicība tika izteikta organizatoram un galvenajam tiesnesim Ilmāram Lukstam. Ezeru makšķernieki novērtēja kā ļoti piemērotu šādu karpu maču rīkošanai. Zivju blīvums ir pietiekošs, taču varētu būt lielāks vidējais svars. Ja apsaimniekošana un kontrole turpināsies kā līdz šim, tas, viņuprāt, ir 2–3 gadu laikā sasniedzams. Un, ja tas izdosies, Baļote būs ideāla vieta sporta makšķerēšanai. Vairāki apsolīja jau tuvākajās nedēļās vēlreiz atgriezties: cits ķert karpas, cits – zandartus.c1

hanter

To es saprotu! Mīlestība uz mūžu…

Nobeigumā dažas pārdomas, kas radās, trīs dienu garumā epizodiski vērojot šīs sacensības. Ko mēs, makšķernieki parastie, no karpiniekiem varam mācīties? Pirmkārt, jau viņu attieksmi pret zivīm. Brīžiem likās, ka nez vai pret saviem bērniem viņi tik saudzīgi izturas kā pret karpām. Otrkārt – attieksmi pret apkārtējo vidi. Trīs dienu laikā, apstaigājot sektorus, nekur nemētājās ne tukšās pudeles, ne papīri, ne cita draza, bet pēdējā dienā makšķernieki paši prasīja, uz kurieni jānogādā pilnie maisi. Un, treškārt – attieksmi pret konkurentiem. Gan jau ka arī karpinieku vidū ir savas nesaskaņas un intrigas, taču vismaz sacensībās palika iespaids, ka viņiem galvenais ir, lai pie zivīm un vilkšanas prieka tiek visi, bet, ja pašam vēl izdodas uzvarēt, tad vispār ir ideāli.

Autora un Ilmāra Luksta foto

P.S. Autors pats sacensības tikai vēroja. Paldies Ilmāram un citiem tiesnešiem, ka atļāva piedalīties svēršanās un piecieta manu pīšanos pa kājām.

Raksts publicēts laikraksta Brīvā Daugava 13. jūlija numurā.

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts Cope, Sacensības ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Karpu mači “Baļotes karpa 2017”

  1. COP45 saka:

    Izskatās, ka interesanti maći bijuŝi. MAlacis Ilmārs, ka noorganizēja

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.