Apstiprināts Radžu ūdenskrātuves LM jaunais nolikums. Ar nelielu kavēšanos… (papildināts)

radzi1

Labāk vēlāk, nekā nekad – ar LM Radžos  atkal viss “čikiniekā”.

1. septembrī Jēkabpils domes ārkārtas sēdē apstiprināts “Jēkabpils pilsētas Radžu ūdenskrātuves licencētās makšķerēšanas, licencēto zemūdens medību un licencētās vēžošanas nolikums” (ŠEIT). Attiecībā uz makšķerniekiem nekādas dižās izmaiņas nav – viss gandrīz viens pret vienu kā vecajos noteikumos, no jauna noteikts vienīgi lomā paturamo zušu skaits (1 gab.). Toties nežēlastībā krituši zemūdens mednieki – tiem savas harpūnas jākar vadzī vai jādodas uz citiem ūdeņiem. Tātad — turpmākos četrus gadus Radžos zemūdens medības aizliegtas. Bet par medniekiem mazliet vēlāk, vispirms par ko citu… 

Apmēram augusta vidū licences makšķerēšanai tirdzniecības vietās vairs nebija nopērkamas. Izveidojušos situāciju apsaimniekotāja pārstāvis — Jēkabpils Sporta centra direktors Juris Bobrovs — portālam radio1.lv izskaidroja 2. septembrī. Tālāk citēju radio1.lv: “ Viņš sacīja, ka šāda situācija bija izveidojusies, jo beidzies termiņš Jēkabpils domes izdotajiem saistošajiem noteikumiem par Jēkabpils pilsētas Radžu ūdenskrātuves licencēto makšķerēšanu un vēžošanu, savukārt jaunos saistošos noteikumus dome nebija vēl apstiprinājusi. Tāpēc izveidojās situācija, ka vairākas nedēļas makšķerniekiem nebija iespējas vilkt lomus Radžu ūdenskrātuvē. Juris Bobrovs skaidroja, ka bez saistošajiem noteikumiem sporta centram nebija tiesības tirgot licences un ļaut makšķerēt. No šodienas situācija ir mainījusies.”

Stop, stop, stop! Cienījamais J. Bobrovs aizmirsa pateikt, kad tas termiņš īsti beidzās. Iepriekšējais licencētās makšķerēšanas nolikums pieņemts 2013. gada 11. aprīlī. Tā 9.29. punktā rakstīts: “Nolikuma darbības ilgums ir 3 gadi no spēkā stāšanās dienas. “. Tātad, pēc manas saprašanas, sanāk, ka no šī gada 11. aprīļa līdz augusta vidum (tātad 4 mēnešus), kamēr kāds tomēr apķērās, ka nolikuma darbības termiņš jau beidzies, licences tika tirgotas nelikumīgi. Kurš pie tā vainīgs? Kuram jākontrolē, kad beidzas šādu dokumentu termiņi — inspektoram, SC direktoram, domes Juridiskajai nodaļai? Makšķerniekiem droši vien tas ir viens pīpis, tomēr uzmācas nākamais jautājums — pie kura kases lodziņa nelikumīgo licenču pircēji var saņemt atpakaļ savu naudiņu.

Un vēl viena dīvainība J. Bobrova teiktajā: “.. sporta centram nebija tiesības tirgot licences un ļaut makšķerēt.” Paga, paga! Ja jau beidzās licencētās makšķerēšanas (zemūdens medību, vēžošanas) nolikuma darbības termiņš, tad taču varam makšķerēt (medīt, vēžot) pēc vispārējiem Ministru kabineta apstiprinātajiem Makšķerēšanas noteikumiem. Kāds gan juridisks pamats būtu Sporta centram aizliegt makšķerēt publiskajā ūdenskrātuvē? Makšķerēšanas noteikumos nekas tāds nav teikts, un (atkal jau manisprāt), ja LM termiņš beidzies, eju un ķeru Radžos, kā jebkurā publiskā ūdenstilpē. Bet varbūt es kaut ko no likumiem nesaprotu?!

Starp citu, 2. septembrī licences makšķernieku veikalos vēl netirgoja – neesot komandas, un arī domes mājaslapā jaunais nolikums nebija atrodams – to pirmais tajā pašā 2. septembrī publicēja jau pieminētas portāls. Bet tas nu tā – atnāks pirmdien domes meitenes uz darbu un saliks visu pa mājaslapas plauktiņiem.

Un tagad par zemūdens medniekiem. VARAM nolikuma projektu domē atgrieza ar ieteikumiem veikt nenozīmīgas juridiska rakstura izmaiņas. Tad arī daži vērīgākie deputāti pamanīja, ka no nolikuma pazuduša licencētās zemūdens medības (ZM), pareizāk sakot, ir parādījies ieraksts, ka ZM Radžu ūdenskrātuvē ir aizliegtas. Kad deputāti interesējās, kādēļ tā ir noticis, tika paskaidrots – lai saglabātu zivju fondu, jo mednieki izšauj lielās zivis. Es daļēji saprotu makšķernieku naidu pret medniekiem, kas it kā izšauj lielās zivis, bet vai tad makšķernieku mērķis ir vīķes, zāļu asarīši vai sprīdi garas raudiņas. Nejūtu nekādas simpātijas (antipātijas arī nē) pret zemūdens medniekiem, bet vai tas ir īsti godīgi – lai saglabātu zivju fondu (lasi — trofejas, lielās zivis) makšķerniekiem viss paliek pa vecam (3 līdakas, 5 kg karpas, 5 kg plauži utt.), bet medniekiem – āmen! Pie tam medniekiem licences maksāja daudz dārgāk nekā makšķerniekiem. Daudzi copmaņi iebildīs – viņi nomedītās zivis nevar atlaist, man nav pieņemams šāds barbarisks zivju ieguves veids utt. Bet…! Kāpēc iedomāties, ka mēs, makšķernieki, esam 100% (nu vismaz 90%) lieli dabas un zivju draugi, principa “’ķer un atlaid” piekritēji, bet mednieki zem ūdens bliež kā ar automātu uz visām pusēm. Ne jau zivju ieguves veidā ir problēma, bet gan galvās – gan makšķernieku, gan zemūdens mednieku. Liekas ka LM nolikuma izstrādātāji vienīgo iemeslu, kāpēc zivis Radžos paliek mazāk, saskatījuši skaitliski daudz mazākajā zivju ieguvēju — zemūdens mednieku – veidolā, sak’, viņu ir mazāk, lielu troksni necels, bet, ja arī cels, gan jau makšķernieki viņus noliks pie vietas. Interesanti uz kādiem pētījumiem uzskats, ka zivju fondu visvairāk samazina zemūdens mednieki, ir balstīts. Varbūt problēma tomēr ir citur – pēdējos gados zivju krājumi papildināti netiek, karjers aizaug, gan jau kāds arī dažu tīklu pamanās ielikt. Vēl pagājušogad tiekoties ar zemūdens medniekiem, Sporta centra vadība aicināja viņus izšaut samus, kas it kā izrijot visas zivis. Nezin, kas pa gadu mainījies – sami izšauti, vai?  Un vēl – liekas, apsaimniekotāji ir aizmirsuši, ka arī mednieki nereti ir ziņojuši par nelikumīgiem tīkliem un palīdzējuši attīrīt oficiālās peldvietas akvatoriju. Medniekiem, tiekoties ar domes spici,  gan esot solīts, ka, iespējams, pēc gada vai diviem, ja stāvoklis ar zivīm uzlabosies, ZM atkal atļaus. Nu, nu…

Un nobeigumā — jaunais LM nolikums darbosies līdz 2020. gada 31. decembrim. Cerams, ka šo datumu tie, kam tas jāatceras, arī atcerēsies.

P.S. Esmu makšķernieks, ar zemūdens medībām nenodarbojos, Radžu ūdenskrātuvē copēju pāris reizes gadā. Juridisko izglītību esmu guvis vien no anekdotēm par advokātiem. Ja kaut kas ne tā ir sarakstīts, labprāt uzklausīšu iebildumus un labojumus.

Papildinājums 8. septembrī

Pēdējā preses konferencē domes izpilddirektors G. Gogulis, atzina, ka licences no 11. aprīļa tirgotas nelikumīgi. Tagad domes juridiskajai nodaļai esot uzdots izfunktēt, kā atdot nelikumīgi iekasēto naudiņu. Vienkāršākais varints esot apmainīt iekasēto naudu pret makšķernieku noķertajām zivīm, bet tas diez vai būšot iespējams.  Par makšķerēšanu tikai ar makšķerēšanas kartēm laikā, kad bija beigusies licencētā makšķerēšana, Gogulis teica, ka ūdenskrātuve ir pašvaldības īpašums (J. Bobrovs gan lietoja vārdu – privāts. Aut. piebilde) un uz to Ministru kabineta noteikumi neattiecas, tādēļ copēt šajā laikā esot liegts. Nu nezin, vai tikai izpilddirektors nefleitē…  Ja MK noteikumi neattiecas (saprotu, ka domāti makšķerēšanas noteikumi), tad taču laikam Radžos var makšķerēt bez makšķernieku kartes, bet, ko mēs lasām, piemēram, 5. jūnijā notikušā Jēkabpils atklātā čempionāta spiningošanā nolikumā: “Sacensības notiek no laivas. Katram dalībniekam jābūt vestei vai riņķim vai gaisa spilvenam. Bez drošības līdzekļiem startēt aizliegts. Katram dalībniekam līdzi jābūt licencei un makšķernieku kartei.”  Tāds lūk ķīselis…

licences-atmaksa-001

 

Induļa Bukas karikatūra no “Brīvās Daugavas” 

Avoti: 

http://radio1.lv/jekabpili/sabiedribas-zinas/item/22166-radzu-udenskratuve-atkal-atlauts-makskeret.html

http://likumi.lv/doc.php?id=256871

 

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts apsaimniekošana, Licencētā makšķerēšana, Zivju resursi ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.