Aicina izšaut samus

Radžu ūdenskrātuves gulbis, noklausījies sarunas  namiņā, noteica:

Radžu ūdenskrātuves gulbis, noklausījies sarunas namiņā, noteica “Zivis ir draugi nevis pārtikas produkts” un atgriezās savā stihijā.

Neuztraucies, dārgais makšķerniek, raksta saturs nav tik “zvērīgs” kā tā virsraksts – viss notiks Makšķerēšanas noteikumu ietvaros, pie tam “pa lielam” raksts ir nevis par samiem, bet zemūdens medniekiem. Varbūt dažam zvērinātam zemūdens mednieku nīdējam  raksts liksies šeit neiederīgs. Tas tad lai to uztver kā pretinieka izpētes materiālu! 

20. maijā ap diviem desmitiem Jēkabpils zemūdens medību entuziastu pulcējās atpūtas bāzē «Radži», lai nodibinātu biedrību.
— Pašlaik notiek jauno Makšķerēšanas noteikumu izstrādāšana. Daļa izmaiņu skars arī zemūdens medniekus. Ļoti iespējams, ka tiks pieņemta norma, ka visiem zemūdens medniekiem ir jābūt klubos līdzīgi kā tas ir medniekiem. Lai būtu gatavi šādam notikumu pavērsienam, izlēmām šādu klubu dibināt arī Jēkabpilī. Latvijā jau ir piecas šādas biedrības vai klubi, kas tuvākā laikā gatavojas izveidot arī klubu asociāciju. Tā sekmīgāk varētu aizstāvēt zemūdens medniekus Zemkopības ministrijā komisijās un darba grupās. Ja mēs nedarbosimies šajās grupās, zemūdens medības ar laiku var tikt aizliegtas vispār, jo spiediens par to no makšķernieku organizācijām ir liels, — klātesošajiem pastāstīja viens no kluba izveidošanas iniciatoriem Aleksejs Ponomarjovs.

Tā kā zemūdens mednieki pārsvarā darbojas Radžu ūdenskrātuvē, loģiska bija tās apsaimniekotāja — Jēkabpils Sporta centra — pārstāvju direktora Jura Bobrova un inspektora Aivara Druvenieka klātbūtne šajā saietā. J. Bobrovs pastāstīja, ka ir bijusi doma uz 2 — 3 gadiem pārtraukt Radžu karjerā zemūdens medības, taču šogad tas vēl nenotiks, jo tad jāizstrādā jauni apsaimniekošanas noteikumi. Makšķernieku vairākuma viedoklis, ir, ka pie zivju daudzuma samazināšanās daļēji vainīgi ir arī zemūdens mednieki. Cik varēja saprast, arī J. Bobrovs pieslejas šādam viedoklim, taču no otras puses, viņš atzīmēja, ka no zemūdens medniekiem saņem daudz vērtīgas informācijas par zivīm un ūdenskrātuves stāvokli, tāpat viņi palīdz cīņā pret maluzvejniekiem un piemēslotājiem.

Tas nav Amors

I. Bukas zīmējums

Abas puses — Sporta centra pārstāvji un zemūdens mednieki — tomēr nonāca pie kopīga secinājuma, ka galvenokārt pie vainas, kādēļ Radžos zivju kļūst mazāk, ir sami, kas atšķirībā no ezeriem, šajā karjerā arī veiksmīgi vairojas. “Parasta” makšķernieka, pie kuriem sevi pieskaita arī šī bloga autors, ausīm mazliet dīvains likās aicinājums izšaut ūsaiņus (protams, makšķerēšanas noteikumu ietvaros), tomēr, ja neko nedarīs lietas labā, pēc gadiem 10 — 15 ūdenskrātuve būs viens liels samu dīķis. Šo priekšlikumu klātesošie pieņēma ar lielu sapratni. Jāpiezīmē, ka samus paši makšķernieki un zemūdens mednieki 90. gadu sākumā paši salaida karjerā, sevišķi daudz 1992. gadā, kad Daugavā masveidā gāja bojā zivis piesārņojuma dēļ, kas atnāca no Polockas. Tagad nu pašiem nāksies cīnīties ar toreizējās pašdarbības sekām…
Inspektors A. Druvenieks aicināja medniekus saudzēt 2 līdz 3 kg smagās līdakas, kas nērš visvairāk ikru, un arī līņus, kurus labāk atstāt makšķerniekiem.  Visus klātesošos nopētīja arī Krustpils novada inspektors Ilmārs Luksts. Nevienu  noķertu par jelkādiem pārkāpumiem viņš neatcerējās, tomēr atgādināja, ka viņa pārraudzītā novada Laukezerā zemūdens medības aizliegtas.

Mednieki, savukārt, pastāstīja, ka praktiski vairs nemana ielaistās karpas, baltos amūrus un platpieres. Viņu viedoklis bija, ka pie to izzušanas arī vainojami ūsaiņi, iespējams, to dēļ samazinājies arī asaru un līdaku izmērs. Interesanti, ka Radžos manīti arī neliela izmēra zuši. Šīs zivis arī savulaik te ielaistas, bet tām jau vajadzētu būt krietni lielākām, nekā zem ūdens redzētās. Zuši, kā zināms, nārsto Sargasu jūrā un mazuļi atgriežas vecāku dzimtajās vietās. Zuši augsta līmeņa gados var aiziet caur Pelīti uz Daugavu un tālāk uz jūru, bet kā gan mazuļi pāri HESiem nokļuvuši atpakaļ līdz Jēkabpilij? Iespējams, ka tieši zuši ir tās “daudzās čūskas”, kuru pēc baumām karjerā esot daudz.

Daži sanākušie sprieda, ka varbūt tās zivis Radžos nekur nav pazudušas, vienkārši dzīvo zem biezā zemūdens zāļu paklāja un no turienes nemaz nelien ārā, jo barības pietiek.

J. Bobrovs izteica cerību, ka uz šo un citiem jautājumiem spēs atbildēt zinātnieki, kas drīzumā veiks Radžu ūdenskrātuves izpēti. Pamatojoties uz viņu atzinumiem, tiks izstrādāti jauni ūdenstilpes apsaimniekošana noteikumi. Pamatojoties uz pētījumiem, tad arī spriedīs, ko darīt ar zemūdens medībām – atļaut turpināt vai uz kādu laiku pārtraukt. Topošajai biedrībai amatpersona novēlēja veiksmi, jo apsaimniekotājiem ir vieglāk strādāt ar juridisku personu, nekā ar katru mednieku atsevišķi. Biedrība kā nevalstiska organizācija ne tikai var gūt finansiālus labumus, rakstot projektus un piedaloties konkursos, bet arī izdarīt lielāku spiedienu uz pašvaldībām, lai panāktu sev labvēlīgus lēmumus.

Izrunājušies par ūdenskrātuves faunu un floru, sanākušie ķērās pie galvenā dienas kārtības punkta – biedrības dibināšanas. Ar saviem parakstiem to apliecināja 18 sanākušie. Tika ievēlēta valde trīs cilvēku sastāvā un tās priekšsēdētājs. Par to kļuva uzņēmējs, makšķernieks un daivinga kluba “Akvair” vadītājs Aleksejs Ponomarjovs. Viņam tika uzdots veikt juridiskās darbības, lai biedrība varētu sākt oficiāli funkcionēt.

90. gados Jēkabpilī darbojās zemūdens mednieku klubs «Gorgona», un tā darbība daudziem no sapulces dalībniekiem vēl atmiņā. Tomēr klātesošie nolēma jaundibināto biedrību nesaukt šī mītiskā briesmoņa vārdā, kas varētu radīt nevēlamas asociācijas, paliekot pie vienkārša nosaukuma «Jēkabpils zemūdens mednieku klubs».
Tā nu Jēkabpils zemūdens mednieki ir apvienojušies. Vai viņu piemēram sekos arī makšķernieki?

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts Licencētā makšķerēšana, sams ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Aicina izšaut samus

  1. Aleksandrs saka:

    Paldies, interesants blogs!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.