Kas maciņā licencētās makšķerēšanas organizētājiem?

lm

Kamēr vieni skaita dienas un stundas, kas palikušas līdz līdaku sezonas atklāšanai, citi skaita naudu svešos maciņos. Bet daži – gan vienu, gan otru. Pie tiem pieder arī šo rindu autors. Lūkošanās svešās naudas kulēs, tāpat kā skatīšanās citu makšķernieku zivju uzglabājamos tīkliņos, labais tonis neesot, bet tā kā šie dati ir publiski, bez sirdsapziņas pārmetumiem to darīšu, aprobežojoties gan tikai ar Jēkabpils apkārtnes licencētās makšķerēšanas (LM) organizatoriem. Un tādi pagaidām ir trīs — Saukas dabas parka biedrība, kas saimnieko Saukas ezerā, biedrība «Vārava», kas pieskata Viesītes ezeru un Jēkabpils Sporta centrs, kas kopj un lolo Radžu ūdenskrātuvi.

Vislabāk veicies Saukas dabas parka biedrībai. Pagājušogad ieņēmumi no LM Saukas ezerā bijuši 5606 eiro pirmajā pusgadā un 3022 eiro – otrajā. Kopā 2014. gadā — 8628 eiro. 2013. gadā biedrības kasē ieripoja 6844 lati jeb 9738 eiro. Biedrības priekšsēdētāja Gita Kļaviņa šādas svarstības skaidro ar laika apstākļiem attiecīgajā gadā. Vislielākie ieņēmumi ir ledus sezonā, un jo garāka ziema, jo lielāki ienākumi. Interesanti – makšķerlietu tirgotāji stāsta, ka viņiem ieņēmumi no spiningošanas inventāra tirdzniecības sastāda lielāko daļu no apgrozījuma. Izrādās, LM organizētājiem ir otrādi – vislielākais cilvēku pieplūdums ir tieši ledus sezonā, kad copes bodes knapi velk dzīvību ar motiļu un mormišku tirdzniecību. G. Kļaviņa paredz, ka šogad ienākumi būs mazāki, jo ziema bija īsa. Biedrības priekšsēdētāja arī neslēpa, kā ieņēmumi izlietoti. Lielāko daļu izdevumu sastāda atalgojums inspektoram. Palielas summas aiziet arī par benzīnu reidiem, kas notiek 3 – 4 reizes nedēļā (vienam reidam – 8 litri). Tāpat zināmi procenti jāatskaita Zivju fondam. 80 eiro mēnesī tiek tērēts atalgojumam biedrības priekšsēdētājai un grāmatvedei. Savu daļu līdzekļu prasa arī licenču iespiešana un informācijas stendu un norāžu uzstādīšana. Visu, kas paliek pāri, biedrība novirza zivju resursu papildināšanai. Šogad biedrība ar saviem 1000 eiro piedalīsies Zivju fonda atbalstītajā projektā, kas paredz 12 tūkstošu līdaku mazuļu ielaišanu ezerā, bet pilnībā ar savu naudu finansēs 2 — 3 tūkstošu zandartu ielaišanu. Pēc ieņēmumiem starp licencētās makšķerēšanas ezeriem Sauka ir 6. vietā, zaudējot tikai lielajiem Latvijas ezeriem. Acīmredzot, tās zivis Saukā ir, ja jau makšķernieku interese, neskatoties uz samērā augsto licences cenu, mazāka nekļūst.

Jēkabpils Sporta centra (JSC) ieņēmumi no licencētās makšķerēšanas Radžu ūdenskrātuvē ir mazliet mazāki, nekā Saukā. Tas arī saprotams, jo licenču cenas ir zemākas. 2014. gada I pusgadā ieņemti 2669 eiro, bet II pusgadā – 2170. Kopā – 4839 eiro. JSC vadība gan vienmēr ir uzsvērusi, ka ienākumi viņiem nav galvenais, bet lielākais akcents tiekot likts uz kārtības uzturēšanu ūdenskrātuvē un tās apkārtnē. Tā kā Radži ir iecienīta jēkabpiliešu atpūtas vieta, liekas, ka tas arī ir izdevies. 2013. gadā JSC ieņēmumi bija tikai nedaudz lielāki – 3447 lati jeb 4904 eiro.

Biedrības «Vārava» ieņēmumi no LM Viesītes ezerā ir pieticīgāki. 2014. gadā – 520 eiro I pusgadā un 300 eiro II pusgadā. 2013. gadā dati pieejami tikai par I pusgadu – 232 lati. Negribās neko komentēt, pirms nav runāts ar LM organizatoriem, bet tas, ka viņiem viegli neiet, ir fakts. Par ezeru ir dažādi viedokļi – vieni saka, ka zivju tur pietiek, otri – ka to tur ir maz. Kas gan taisnība – licenču pārbaude notiek reti, ja notiek vispār. Par to ir stāstījuši citi copmaņi un arī pats reizes piecas tur esmu bijis un neviena, kas pārbaudītu licences esamību, neesmu saticis.

lm

Intereses pēc papētīsim, cik par LM pagājušogad ieņēmuši citu tuvāko ūdenstilpju LM organizētāji: Kāla ezers – 5148 EUR, Daugava lejpus Pļaviņu HES – 2434 EUR, Sāvienas ezers – 243 EUR.
Pilni pārskati par ieņēmumiem no LM un atskaitījumiem Zivju fondā par 2011. – 2014. gadu atrodami šeit.

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts Licencētā makšķerēšana ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.