Uz pirmā ledus

lidakas1

3,2 kg 80 cm, 1 kg 53 cm. Trešā zaļsvārce (2,2 kg)  negribēja fotografēties un aizbrauca līdzi manam copes kolēģim

Šogad ziemas sezonas atklāšana neparasti agri sanākusi — kalendārs rāda tikai 30. novembri. Pēdējos 6 gados ātrāk par 5. decembri nebiju gājis uz ledus. Šodienas cope nebija tāda kā cerēta, bet iznāca vēl labāk.

Tātad, ap 9.00 ar copes kolēģi esam pie slepenā ezeriņa Jēkabpils pusē. Makšķernieku nav, ledus ir! Bet kāds? Man kā pavieglākam pārinieks izsniedz savu vergu un laiž pa priekšu. Pēc pirmā cirtiena ledus vēl turas, pēc otrā – verga aiziet pie zivīm. Kolēģa pamācības, ka siksna bija jāapliek ap roku, nāk par vēlu. Trīs gadus nabags to vergu savā šķūnīti bija meklējis un beidzot iepriekšējā dienā atradis. Jūtos stulbi, bet skola maksā naudu.

Ledus biezums ap 5 cm. Nav pārāk daudz, bet vienu makšķernieku tur. Kad kolēģis man pietuvinās, tad gan sāk brakšķēt. Turamies vairāk pie niedrēm un ejam ļoti uzmanīgi, ezera vidū nelienam. Saurbjam caurumus metrus divus no niedrēm, kur dziļums jau 2 m un nu tik gaidām lielo asari. Tas tai ezeriņā ir un dažu gadu labi ir ķēries no pirmā ledus, bet ne šajā reizē. Kad daži sīkasari ir salasīti, sākam likt ūdas. Kolēģis gādā “živčikus”, es urbju un staipos ar ūdām.

Pēc apmēram pusstundas pirmais karodziņš gaisā. Parauju un jūtu, ka ir kaut kas galā. Līdz āliņģim izdodas atvilkt, bet tad āķis ir ārā un līdaka prom. Cik varēja redzēt zem ledus, bija apmēram uz 1,5 kg.

Pēc brīža viena pēc otras izšauj vēl divas ūdas, bet abām zivtiņas norautas un āķis pliks. Līdz ar to dzīvās ēsmas sagāde jāturpina. Man uz bļitkas paņem maza raudiņa, kolēģim uz mormiškas vēl pāris asarēni.

Asara meklējumos pārejam uz otru ezera galu un pamazām pārstiepju arī ūdas. Īsti vēl neesam nogruntējušies jaunajā vietā, kad karodziņš atkal gaisā. Sadalām darbus – es velku, bet kolēģis gaida ar gafu. Tas, starp citu, iepriekšējā vakarā tikai nopirkts (kaut kā nejauši iešāvās prātā, ka dažreiz varētu būt noderīgs tāds daikts). Pēc nelielas cīņas un gafa laišanas darbā 2,2 kg zaļsvārce ierauga saules gaismu. Jau var teikt, ka diena izdevusies, lai gan īsti nezinām kā mēs to līdaku sadalīsim. Varbūt ka vēl kāda trāpīsies.
Un tiešām, kamēr eju pēc atlikušajām ūdām, kolēģis vēl vienu līdaku ir dabūjis ārā. Šī jau krietni mazāka – 53 cm un 1 kg. Bet arī labi, jo 2 ar 2 dalās.

Asaris turpina neķerties. Pirms mājās braukšanas, ūdas pārlikdami, lēnam aizejam uz to pašu galu, kur bijām no rīta. Mēģinu kaut ko noķert ar balansieri, bet nekā. Kad jau smēķējam pēdējo cigareti pirms notīšanās, izšauj karodziņš tajā pašā vietā, kur bija pirmā rīta cope, kas netika realizēta. Ātri esam klāt, bet auklu zivs netin, tāpēc liekas, ka atkal ēsma būs norauta. Parauju aiz žilkas un jūtu, ka kaut kas tomēr galā ir un pie tam kaut kas smuks. Pēc īsa brīža dienas lielākais loms ir uz ledus – 3,2 kg, 80 cm.

Pēc šādas copes, kad līdakas ķērās uz asariem, nevilšus rodas pārdomas, vai tomēr rauda ir dzīvā ēsma Nr. 1, kā uzskata vairums makšķernieku. Pēc šodienas sliecos par labu asarim. Arī kādā krievu saitā lasīju, ka veči, kas ķer plēsoņas ne tikai Krievijā, bet arī citur Eiropā, priekšroku dod asarim.

Lai gan lielo asari neatradām, diena tomēr ļoti izdevusies. Trīs līdakas sadalām brālīgi un taisnīgi – man lielākā un mazākā, kolēģim – vidējā. Izrādās, ka arī 3 dalās ar 2 ļoti labi!!!

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts Cope, ledus, līdaka, ūdas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

3 Responses to Uz pirmā ledus

  1. Jurka saka:

    Ta nu gan sadalīja… 🙂 Draudzīgi būtu abas mazākās vienam un lielākā otram… 🙂

  2. Copespro saka:

    Asaris tiešām ir laba ēsma līdakām. Arī vasarā sēžot uz dzīvo uz asarīti bieži gadās līdakas.
    Bet arī rauda nav slikta.
    Es domāju ka asaris vairāk līdakām garo tr kur viņu ir ļoti daudz un tad līdakām tā ir pamatbarība.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.