Makšķernieki izveido biedrību, lai sakārtotu ezeru

 (Publicēts Brīvajā Daugavā 2013. gada 29. novembra numurā)

Ja skatās Sēlijas kartē, nevar nepamanīt, ka četri ezeri — Viesītes, Klaucānu, Priekulānu un Bancānu — ir sarindojušies kā pērles kaklarotā. Lielāko šajā virtenē — Viesītes ezeru — jau pāris gadus apsaimnieko biedrība «Vārava». Klaucāns un Priekulāns ietilpst dabas liegumā, tādēļ tiem, vismaz teorētiski, uzraudzītāju varētu pietikt. Bez īstas pieskatīšanas līdz šim bija palicis mazākais — Bancānu ezers.

Bancāna ezers

Ezers atrodas Jēkabpils novada Kalna pagastā. Vidējais dziļums ir 1,9 metri,  maksimālais – 3,5 metri. Šeit mīt karpa, plicis, sams, līdaka, asaris, līnis, karūsa, rauda, kā arī rudulis. (no http://www.ezeri.lv)

Nesen Kalna pa­gastā iz­veidota biedrība «Mak­šķer­nieku klubs «Ban­cāns»», kas par savu darbošanās virzienu izvēlējusies Bancāna eze­ra un tam pieguļošo krastu sa­kopšanu.

— Pašlaik klubā esam pieci biedri, bet tuvākajā laikā uzrunāsim arī ezeram blakusesošo zemju īpašniekus. Gribam sakārtot ezera ap­kārtni, padarīt to pieejamu makšķerniekiem un papildināt zivju krājumus, — stāsta biedrības valdes priekšsēdētājs Aivars Liep­kalns. — Jau esam noorganizējuši pirmās spiningošanas sacensības un sākam gatavoties nākamajām — zemledus makšķerēšanas ma­čiem.

IMG_1165

Tu­vākais veicamais darbs ir pašvaldības pilnvarotās personas statusa iegūšana, kas ļautu veikt arī kontroles funkcijas. Pirms kāda laika kāds cilvēks jau mēģināja iegūt šādu statusu, bet pašvaldība viņam atteica, pamatojoties uz to, ka šāda persona Jē­kabpils novadā jau ir un speciāli Bancāna ezeram tāda neesot vajadzīga. A. Liep­kalns skaidro, ka toreiz at­teikts cilvēkam, kas nav deklarējies pagastā, un cer, ka viņa gadījumā būs savādāk. Viņš uzskata, ka viena paš­valdības pilnvarota persona uz visu Jēkabpils novadu ir stipri par maz, lai efektīvi aizsargātu zivju resursus, savukārt Valsts Vides dienesta inspektori te nav simts gadu redzēti. Jāteic gan, ka maluzvejnieku aktivitātēm ezers nav pārāk piemērots, jo ir viegli pārredzams no apkārtējām mājām.

Biedrība «Makšķernieku klubs «Bancāns»» ir iestājusies Latvijas Makšķernieku asociācijā (LMA). Tās valdes priekšsēdētājs Alvis Birkovs ir sniedzis lielu palīdzību klubam, izlauzties cauri birokrātijas un likumu džungļiem. V. Birkovs solījies palīdzēt arī zivju resursu papildināšanas jautājumos. Nā­košgad biedrība plā­no ar Zivju fonda un pašvaldības finansējumu ezerā ie­laist lī­daku mazuļus. — Bancāns ir caurteces ezers, tādēļ līdakas šeit neslāpst, arī barības bāze tām ir pietiekama, jo ezerā ir daudz pliču un raudu. Ir dzir­dēts, ka ziemā no viena āliņģa izvilkts pat 40 cienījama izmēra pliču. Asaru gan ezerā maz, — stāsta A. Liep­kalns.

Tālākajos biedrības plānos ir izremontēt jau esošās laipas un varbūt uzbūvēt kādu jaunu, kā arī nodrošināt ērtu piebraukšanu pie ezera. Vaicāts, vai tādējādi ne­palielināsies spiediens uz tikai 12 ha lielo ezeru no makšķernieku puses, Aivars bilst, ka no tā nebaidoties, jo daudz populārāki atbraucējiem ir Viesītes un Saukas ezeri. — Mūsu plānos neietilpst ņemt ezeru apsaimniekošanā vai ieviest licencēto makšķerēšanu. Ikviens makšķernieks, kurš ievēro makšķerēšanas noteikumus un atstāj aiz sevis tīru vidi, arī turpmāk būs gaidīts Ban­cānā, — tā A. Liepkalns.

About Juris Šteinbergs

Makšķernieks, maketētājs, mājas lapas administrators, IT pusspeciālists, grafomāns
Šis ieraksts tika publicēts ezeri, Zivju aizsardzība ar birkām , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.